Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Mit tudtunk meg, és hová tart az emlékezetkutatás?

Nehéz egyetlen fő üzenetet megfogalmazni egy ilyen nagy területet átfogó fejezet végén, de ha mégis megpróbálom, akkor talán ez lehetne az: emlékeink tökéletesen nem megfoghatók és nem megmérhetők; ehelyett dinamikusan változnak, újra és újra konstruáljuk őket, és nincs egyértelmű lenyomatuk, nincsenek agyunkba vésve. Ennek a felismerésnek köszönhetünk rengeteg kutatást, amely révén ma már jobban értjük például a tanúvallomások (Collins–Loftus, 1975), a pszichoterápiák (Crews, 1997), a tanulás (Roediger–Karpicke, 2006), de akár a személyes interakciók és a politika működését is. Ezek révén pedig hatékonyabb módszereket tudunk kidolgozni az érintett területeken. Jó példa erre az iskolai tanulás területe, ahol az emlékek dinamikus változásának gondolata vezetett el ahhoz a kutatási területhez, amely megmutatta, hogy az egyik legjobb tanulási technika a felidézés; vagy más, negatívabb reakciókat kiváltó, de a szakirodalomban inkább használt szóval: a tesztelés (Keresztes és mtsai, 2014; Racsmány és mtsai, 2018; Racsmány–Keresztes, 2015; Roediger–Butler, 2011; Szőllősi és mtsai, 2017).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave