Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Elméleti agymodellek a lelki életről

Az utóbbi nemzedék további újdonsága – a kifinomult idegrendszeri vizsgáló eljárások mellett – két elméleti lépés megjelenése. Az agyműködés átfogó modelljeivel mind az idegtudomány, mind a kognitív pszichológia áttért az emberi élmény- és megismerési mód egészének összekapcsolására. Itt nem arról van szó, hogy a kognitív kutatók egy adott agyi mutatórendszert használnak, hanem általános kapcsolatot tételeznek fel a modellálás agyi és pszichológiai szintje között. A mentális működés Chomsky–Marr-féle komputációs felfogásának, a Fodor képviselte moduláris felfogásnak és a kapcsolatelvű konnekcionista felfogásnak mind megvannak az agyi megfelelői. A konnekcionizmus például abból indult ki, hogy az elméleti neuronok kevés paraméterrel jellemzett átkapcsoló állomások. Ebben a felfogásban a tapasztalatalapú tanulás az elméleti neuronok közti szinapszisok súlyainak megváltozásában jelent meg, és a kapcsolatalkotás, vagyis az asszociatív tanulás közvetlen alapja az elméleti neuronok hálózatának többrétegű összekapcsolása, ahol a cselekvésre irányuló s a külső viselkedést megjelenítő kimeneti és bemeneti rétegek között belső, rejtett rétegek is vannak. Ezt a gondolatmenetet viszik tovább a mai mély tanulási modellek, amelyek igen nagyszámú rejtett réteget engednek meg.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave