Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Takarás

A takarás értelmezése során szükség van arra az elemi tudásra, hogy a tárgyak létezése és mozgása térben és időben folyamatos (kontinuitás elve), vagyis nem teleportálnak egyik helyről a másikra. Ennek értelmében, ha egy mozgó tárgy elhalad egy takaró objektum mögött, akkor folyamatos mozgást feltételezünk a takarás mögött is, nem azt, hogy eltűnik a takaró tárgy előtt, majd varázslatos módon felbukkan a takaró tárgy után. A takarás bizonyos aspektusait már 2,5 hónapos csecsemők is értik. Ha egy tárgynak két, egymástól bizonyos távolságra levő oszlop mögött kell elmennie, akkor a gyerekek meglepődnek azon az eseményen, amikor a tárgy csak az első oszlop előtt és a második oszlop után látszódik, de nem jelenik meg a két oszlop közötti üres helyen. Érdekes módon, ha a két oszlop helyett egy olyan takaró elemet raknak be, amelynek a két széle magasabb, a közepe pedig alacsonyabb, akkor nem lepődnek meg azon, hogy végig takarásban látják a mozgó tárgyat, holott az alacsonyabb részeken a magas tárgynak normál esetben ki kellene látszódnia (Luo–Baillargeon, 2005). A csecsemők ebben a szituációban figyelmen kívül hagyják a tárgy magasságát mint a láthatóságot befolyásoló tényezőt. Ez azonban nem sokáig marad így, a 3,5 hónapos csecsemők már a tárgy magasságát is számításba veszik az események megítélésekor (Baillargeon–DeVos, 1991). Elképzelhető, hogy a csecsemők korábban a takarás folyamatát egyszerűen a mögötte van/nincs mögötte dichotómiában értelmezik, és csak később vesznek be újabb szempontokat az elemzésbe (Aguiar–Baillargeon, 2002).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave