Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az EVO-DEVO: az evolúció és az egyedfejlődés összekapcsolása

Az utóbbi évtizedek nagy újdonsága az idegtudományi modellálás, a gyermeki fejlődés és az evolúciós örökség összekapcsolása. Ahogy Robert (2008) fogalmazott, az evolúciós gondolkodás pszichológiai bevezetésének nem a felnőttekkel kapcsolatos, mára már hagyományos evolúciós pszichológia a helyes útja, hanem a fejlődésbiológia leckéinek újragondolása. A pszichológia, akárcsak a biológia, hamar észrevette, hogy az evo-devo gondolkodásnak kulcsszerepe kell legyen. Az evolúciós elkötelezettségeket összekapcsolták a fejlődési mechanizmus gondolatmenetével. Ennek első próbálkozásai a brit fejlődéspszichológus, Annette Karmiloff-Smith (1938–2016) munkájához kapcsolódnak. Karmiloff-Smith magát az emberi gondolkodás moduláris szerveződését is a veleszületett preferenciákon alapuló fejlődési eredményként értelmezte. Szerinte az emberi fejlődés nem előhuzalozott modulok kibontakozása, hanem modularizáció, fokozatos specializálódás (Karmiloff-Smith, 1996). Hasonlóan fejtette ki ezt a gyermek fejlődési zavaraira nézve is. Eszerint a genetikailag is meghatározott fejlődési zavarok nem egyszerűen sajátos képességek elmaradásai. Például az autizmus, ahol a tudatértelmezés hiányát találjuk, a világgal interakcióban lévő gyermek egész fejlődésének dinamikáját befolyásolja, ahol a csecsemőkori viszonylag kicsi különbségek óriási hatással lehetnek a későbbi fejlődésre.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave