Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Társalgási stratégiák

A társalgáselemzés a nyelvészet szociológiai indíttatású vizsgálódásából indult, és Harvey Sacks amerikai szociológus 1960-as évekbeli munkásságában gyökerezik. Ez a szemlélet a társalgást mint beszélői cselevések sorozatát szemléli, melyben a beszélők az információátadáson túl számos cselekedetet hajtanak végre a nyelvvel. Ez a John Austin (1990) angol nyelvfilozófus beszédaktus-elméletének mintájára kidolgozott alapelveket követi, mely az egyes megnyilatkozásokban performatív igékre mutatott rá (pl. megkeresztelem, megígérem stb.), melyek révén a puszta leíró nyelvi funkciókon túl a környezetben való változások létrehozásának erejét látta. Ezeket beszédaktusoknak nevezte, melyeknek a hagyományos szemantikában szokványos puszta igazságértéken túl a hallgatóra mért hatóereje is fontos szempont volt alkalmazásuk és leírásuk folyamatában. A társalgáselemzés azt vizsgálja, hogy hogyan szerveződik a beszédalapú kommunikáció, hogyan koordinálják cselekedeteiket a társalgó felek, mi a beszéd szerepe a tágabb értelemben vett társas folyamatokban. Az elemek sorrendje kardinális fontosságú, s ezeknek jelentősége van, mivel az interakcióban való beszéd, társalgás társas célokat szolgál. Megválasztott közlési formáink fontos stratégiákat adnak (pl. Hogyan tudd meg valaki nevét úgy, hogy nem kérdezed meg? Mutatkozz be!). A társalgás rendszer, melynek társas és társadalmi konvenciókat követő, normatív szabályai vannak. Paul Grice (2011) angol nyelvfilozófus írta le azokat a normákat, melyek mint alapelvek irányítják mindennapi társalgásunkat, s biztosítják a kölcsönös együttműködést, s így a gördülékeny megértést beszélő és hallgató között.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave