Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Honnan jön ez a tudás? – A nyelv mint evolúciósan kibontakozott rendszer

Nem vitatott, hogy a nyelv tág, kommunikációs rendszer értelemben használt jelentésben az állatvilágban is megtalálható: az állatok is hangokkal kommunikálnak. A nyelv mint hierarchikusan rekurzív rendszer egyedülállóan emberi, humánspecifikus képesség. Ahogy a fentiekből is kiderül, a nyelv sajátossága, hogy önkényes jelek, szimbólumok rendszere, melyek fogalmakat közvetítenek, kifejeznek mentálisan reprezentálható, absztrakt tartalmakat, hogy a szűk értelemben vett emberi nyelv kombinatorikus: véges számú elemből végtelen számú szerkezetet tudunk létrehozni, s ezek egymásba ágyazható jellegüknél fogva adják rekurzív természetét. Az emberi nyelv lekapcsol az itt-és-most fizikai valóságáról, és tudunk olyan dolgokról beszélni, amelyek nincsenek jelen, hipotetikus értelemben, a jövőben vagy a múltban, vagy csak a képzeletünkben játszódnak. Vagyis az emberi nyelv nagyfokú ingerfüggetlenséget mutat: nincs együttjárás az aktuálisan jelen lévő inger és a nyelvi viselkedés között. Amit nem találunk meg az állati kommunikációban, s így sajátosan emberi nyelvi specifikum, az a hierarchikus elemzési szintek rendszere: pl. fonológia, morfológia stb. Az állati kommunikációs rendszerekre nem jellemző, hogy beágyazható, kombinatorikus jelleggel rendelkeznének, vagy hogy rekurzív szerkezeti szerveződést mutatnának, sem a kreativitásuk nem mérhető az emberi nyelvi kreativitáshoz.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave