Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A nyelv mint pszichológiai és biológiai entitás

A beszéd mint csak az emberre jellemző különleges képesség eredete kutatók generációi számára maradt megoldhatatlan rejtély. Hogy a nyelv mennyire meghatározott biológiailag, milyen mértékben és hogyan van a génekben vagy az agyi hálózatokban kódolva, szorosan kapcsolódik az öröklés–környezet vitához, amely bizonyos értelemben Platón és Arisztotelész beszélgetéseiig nyúlik vissza, és amely a modern pszichológia egyik kulcskérdése mind a mai napig. A nyelv egyrészt valóban nem olyan értelemben öröklött tulajdonság, mint például a szemszín vagy a légzés akaratlagos kontrollálásának képessége – elég csak az időről időre felbukkanó valódi Maugli- történetekre gondolnunk, amikor egy elhagyott vagy súlyosan elhanyagolt gyerek megfelelő nyelvi input hiányában nem tanul meg beszélni. Másrészt a nyelvi környezet, a megfelelő tanítás és nyelvi tapasztalat sem elég önmagában a nyelv elsajátításához, amit jól illusztrál az emberszabású majmok beszédtanítására irányuló számtalan próbálkozás a 20. század folyamán, amelyek, a lényeget tekintve, mind rendre kudarcba fulladtak. Ennek fényében nem meglepő, hogy a tudományos pszichológia egyik legnagyobb fordulata, a kognitív irányzat megjelenése Noam Chomskynak (1959) a nyelv tanulhatóságához, illetve veleszületettségéhez fűződő kritikájával bontott vitorlát (Pléh, 2009; Pléh, 2019).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave