Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A nyelv biológiai beágyazottságának genetikai háttere

Az univerzális nyelvi jellemzők elmélete valamilyen genetikai meghatározottság feltételezését is maga után vonja, ám a gének szerepét komoly viták övezik. Chomsky radikális álláspontot képvisel, mivel egyetlen gén pontszerű mutációját tartja felelősnek a nyelvi megjelenésért. Ez a gén tenné lehetővé a nyelvi működés minden más agyi komputációs rendszertől független, legfontosabb műveletét, az összeolvasztást (merge). A „merge” kizárólag az emberre jellemző nyelvi működés egyetlen szükséges feltétele, amely evolúciós ugráshoz, a nyelv robbanásszerű megjelenéséhez vezetett (Bolhuis és mtsai, 2014). Ugyanakkor ez az ugrás és az általa létrehozott művelet nem kommunikációs természetű: a gondolkodást alakította át olyan módon, hogy nyelvi mondatokhoz hasonló, hierarchikus struktúrájú gondolatok (mentális reprezentációk) létrehozását tette lehetővé. A „merge” két önálló, független jelentéssel bíró szintaktikai elem összeolvasztását jelenti, ami később felhasználható lett a kommunikációban is – így jelent meg a beszélt nyelv –, de alapvetően egy belső, gondolati nyelvet hoz létre, amely aztán különféle nyelvek különféle nyelvtani szabályaiban ölthet testet. A beszélt nyelvhez szükséges egyéb funkciók, mint például fogalmi reprezentációk, hangképző szervek, gyorsan változó hangingerek feldolgozásának képessége stb. alkotják a tágan értelmezett nyelvi fakultást, melynek bizonyos elemeivel egyéb fajok is rendelkeznek (Hauser–Chomsky–Fitch, 2002), de „merge” (illetve Chomsky korábbi munkáiban rekurzió) hiányában ezek mégsem képesek a valódi nyelvhasználatra.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave