Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Beszédpreferencia, az anyanyelv felismerése és a nyelvtanulás kezdeti állapota: az újszülöttek nyelvi képességei

Ahogyan korábban is említettük, elméleti szempontból igen fontos, milyen észlelési, nyelvi és tanulási képességek vannak jelen „veleszületetten”, azaz bármiféle nyelvi tapasztalat kezdete előtt. Mivel a hallás a magzati fejlődés 20–24. hete között működőképessé válik, a nyelvi tapasztalás már az anyaméhben megkezdődik. Ugyanakkor az anyaméhben a beszéd nem úgy hallatszik, mint szokásos körülmények között, azaz a levegőben terjedő hanghullámok esetén. Az anya szövetei egyrészt elvezetik a magzathoz az anya beszédéből származó vibrációkat, tehát születés előtt a beszéd részben taktilis ingerként érzékelhető, másrészt a hangként terjedő beszéd az anya szövetein és a magzatvízen át megszűrve jut el a magzat füléhez. Az alacsony frekvenciákat áteresztő szűrő hatás következtében a beszéd finom részletei, például az egyes beszédhangok és így a szavak, nem észlelhetők. Az anyaméhben hallott beszéd így elsősorban a nyelv prozódiáját, azaz ritmusát és dallamát tartja meg, valamint a személyre, főként az anyára jellemző alaphang-frekvenciát (Abrams–Gerhardt, 2000). Az újabb kutatások eredményei szerint a magzat e nyelvi ingerek alapján már az anyaméhben elkezd tanulni. Így születésekor már felismeri az édesanyja hangját, és meg tudja különböztetni azt más női hangoktól. Szintén felismeri az anyanyelvét, meg tudja különböztetni azt más, ritmusukban különböző nyelvektől, és szívesebben is hallgatja azt, mint más nyelveket (Mehler és mtsai, 1988; Moon és mtsai, 1993), valamint felismeri annak prozódiáját (Abboub–Nazzi–Gervain, 2016).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave