Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A szókincs elsajátítása

Ahogyan a csecsemő egyre többet megtud anyanyelve hangrendszeréről, úgy válik számára egyre könnyebbé a szóalakok megtanulása is. A legújabb kutatások eredményei szerint a kisbabák már 6–9 hónapos kor között felismernek és megértenek kb. egy tucat gyakran hallott szót, például baba, labda, kéz, pohár stb. (Tincoff–Jusczyk, 1999; Bergelson–Swingley, 2012). Ez a feladat azonban egyáltalán nem egyszerű. A csecsemőknek két igen nehéz problémát is meg kell oldaniuk: a folyamatos, szegmentálatlan beszédből ki kell szűrniük a lehetséges szóalakokat, és azokat hozzá kell illeszteniük a jelentésükhöz. A beszéd az írott szöveggel ellentétben nem tagolódik egyértelműen szavakra: a szavak gyakran egymásba érnek, összeolvadnak, illetve az is előfordul, hogy egy szó közepén szünet van. Ez a felnőtt beszélőknek semmiféle problémát nem okoz, hiszen már ismerik a szavakat, így a folyamatos beszédet könnyedén elemeire bontják. De a fiatal csecsemők még nem támaszkodhatnak szókincsükre. Hogyan tudják akkor a beszédet szavakra bontani? Ez a kérdés az elmúlt 20 évben igen sok figyelmet kapott. Az eredmények azt mutatják, hogy többféle mechanizmus játszik szerepet. A mechanizmusok egy része statisztikai alapú (Saffran–Aslin–Newport, 1996). A hangok és szótagok együttjárási gyakorisága és a közöttük lévő átmenet-valószínűség, vagyis annak a valószínűsége, hogy például a szi szótagot a vár, azt pedig a vány, követi (mint a szivárvány szóban), magas olyan hangok és szótagok esetében, amelyek egy szón belül fordulnak elő, viszont alacsonyabb a szóhatárokon átívelő hang- vagy szótagpárok esetében (Gervain–Guevara, 2012). Az átmenet-valószínűségekre való érzékenység tehát hatékony stratégia a szóhatárok azonosításában, mivel az alacsony valószínűségek határt jeleznek. És valóban, már 8 hónapos csecsemők is képesek folyamatos mesterséges beszédfolyamból a szavakat ezen statisztikai információk alapján kivonni (Saffran–Aslin–Newport, 1996). E statisztikai alapú stratégiák mellett fejlődésük során a csecsemők azután egyre inkább olyan mechanizmusokra is támaszkodnak szegmentáláskor, amelyek anyanyelvük hangrendszerének egyre jobb ismeretére épülnek, például a nyelv fonotaktikai vagy szóhangsúlybeli sajátosságaira (Mattys–Jusczyk, 2001; Jusczyk, 1997).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave