Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az innátizmus és az okos csecsemők

A generikus innátizmus értelmezésében nagy szerepe volt a csecsemőkutatásnak. Azt is lehet mondani, hogy mára újra létrejött egy olyan átfogó fejlődéskutatás, amely a biológiai, pszichológiai és pedagógiai mozzanatokat együtt kezeli. Kiinduló gondolatuk a kompetens csecsemő (7–9. fejezet). Az utóbbi évtizedekben ennek kutatását kifinomultabb csecsemővizsgálati technikák teszik lehetővé. A tekintet vizsgálata (A baba arra néz, ami érdekli, vagy arra, amit ismer?), a furcsa ingerre fellépő meglepetésnél a hirtelen megváltozó viselkedés és az idegrendszeri eljárások elemzése arra vezetett, hogy ezek a kutatók elkezdték szó szerint értelmezni az innátizmust. A gyermekeket nem pusztán mint megismerő, hanem mint kis tudós lényeket kezdték látni, akik a társas és fizikai környezetükről elméleteket bontakoztatnak ki, s ezeket az elméleteket próbálják aktív megfigyeléssel vagy kísérletezéssel ellenőrizni. Gopnik és mások egyenesen arról beszélnek, hogy bölcsek vannak a bölcsőben. Az az innátizmus, amelyet Chomsky negyven évvel ezelőtt elindított, mára egy általános kognitív innátizmussá vált. Az elméletalkotó csecsemők teóriájának egyik vezető kutatója Susan Spelke a Harvard Egyetemen. E felfogás szerint van néhány alapvető kognitív rendszer, melyek mintegy tartalomspecifikusak. „Az emberek bizonyos dolgokat könnyen, másokat nehezebben tanulnak meg. Ugyanakkor az emberi elme nem masszívan moduláris, ahol speciális kognitív eszközök százai vagy ezrei működnek, hanem csak néhány magrendszer köré épül” (Spelke–Kinzler, 2007, 91–92). Az egyik alapvető rendszer a tárgyak reprezentációja, amikor a gyerekek nagyon korán koherens, folytonos és megragadható tárgyakat képzelnek el. A másik az ágencia, olyan társas lények feltételezése, akik célokra irányulnak, és hatékony módszereket használnak e célok elérésére. Kiegészíti ezt a számok és a geometria, valamint a társas reprezentáció rendszere (7. és 10. fejezet).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave