Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Morfológiailag komplex alakok feldolgozása

A fentiekben a szókészletben előforduló alapszóalakokkal foglalkoztunk, azonban mondatbeli használatuk során a szavak sokszor további jelentéssel rendelkező részekre, morfémákra bonthatók. A magyar nyelv különösen gazdag morfológiával rendelkezik, a szótőhöz több toldalék is társulhat. Ezek feldolgozásával kapcsolatban a pszicholingvisztika fő kérdése az, hogy a komplex alakok egy egységként tárolódnak-e a mentális lexikonban vagy elemenként, vagyis a feldolgozás során részekre bontjuk-e őket (pl. az olvasmányunkat alakot egyben, olvasmányunkat-ként kezeljük-e, vagy olvas szótőre, -mány képzőre, -unk személyjelre és -t tárgyragra bontva). Ennek a kérdésnek a vizsgálatára is gyakran használnak lexikális döntési és előfeszítéses paradigmákat. A lexikális döntési helyzetben minden szempontból (hosszúság, gyakoriság, absztraktság, szófaj stb.) egyeztetett, morfológiailag komplex és egyszerű szavakat látnak a kísérleti személyek. Ha gyorsabban hoznak döntést a morfológiailag egyszerű szavakról, az arra utal, hogy történik elemzés a morfológiailag komplex szavaknál. A priming kísérletek során az előfeszítő inger egy toldalékolt szó (füzetek), a célinger pedig a szó nem toldalékolt változata (füzet). Ha a toldalékolt alak előfeszíti a tövet, az arra utal, hogy aktiválódott a szótő, azaz történt elemzés. A kísérletek eredményei a két szélsőséges nézet, a teljességében egészleges és a minden komplex szót elemző modell kombinációját támogatják. Ez alapján több hibrid modell született, amelyek eltérő tényezők szerepét hangsúlyozzák abban, mi határozza meg, hogy egy alak egészlegesen vagy elemzés útján dolgozódik fel. Pinker (Pinker, 1991; Pinker, 2002; Pinker–Ullman, 2002) annak tulajdonít fontos szerepet, hogy szabályos vagy kivételes alakról van szó. Modellje szerint a kivételes alakok (pl. rendhagyó angol igék múlt ideje) egészlegesen, míg a szabályos alakok (pl. szabályos múlt idejű igék) analitikusan dolgozódnak fel. Caramazza, Laudana és Romani (1988) szerint az ismeretlen alakok esetében alkalmazzuk csak az analitikus hozzáférést, míg Schreuder és Baayen (1997) szerint minden alak esetében egészleges és analitikus feldolgozás is történik, a tő és a toldalék tulajdonságaitól függ azután, hogy melyik lesz a gyorsabb. Annál valószínűbb, hogy a szó egészleges feldolgozása lesz gyorsabb, minél gyakoribb az alak, illetve minél áttetszőbb szemantikailag és fonológiailag.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave