Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A mondatok megértése

A mondatmegértés során számos feladatot el kell végeznünk. Az elhangzott hangsor alapján azonosítanunk kell a szavakat, fel kell tárnunk a szavak alaktani szerkezetét, a nyelvtani elemzés során meg kell állapítanunk a szavak közötti nyelvtani viszonyokat, és jelentést kell tulajdonítanunk a mondatnak. A mondatmegértés elméleteinek egyik fő kérdése, hogy ezek a folyamatok milyen tartalmi (melyik szint mely más szinteknek küld és melyektől kap információt) és időzítési viszonyban állnak egymással. A moduláris nézetek szerint, összhangban az egész emberi elme moduláris felépítésének koncepciójával (Fodor, 1983, illetve lásd még 1. és 2. fejezet), különböző modulok felelősek a különböző feladatok elvégzéséért, és a különböző szintű folyamatok nem hatnak egymásra. Ez azt jelenti, hogy például a mondattani szerepek felismerésében nem játszik szerepet az, ami a beszélgetésben korábban már elhangzott, vagy például a világról való tudásunk (Fodor–Bever–Garrett, 1974; Kimball 1973; Frazier–Rayner, 1987). Az interaktív modellek ezzel szemben azt feltételezik, hogy a mondattal kapcsolatos, már ismert információk, illetve a világismeret és a használati kontextus befolyásolják a mondat egyéb részeinek feldolgozását (Trueswell–Tanenhaus –Garnsey, 1994; MacDonald–Pearlmutter–Seidenberg, 1994; van Gompel–Pickering–Traxler, 2000). A modellek részletesebb tárgyalásától eltekintünk, ehelyett néhány fontos eredményt emelnénk ki, amivel a mondatmegértés kutatásmódszertanába is betekintést nyerhetünk.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave