Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Mentális számegyenes

A számok megértésének kutatásában 1967-ben egy fontos cikk jelent meg a Nature-ben, az egyik legrangosabbnak tartott tudományos folyóiratban. Moyer és Landauer (1967) szám-összehasonlítási feladatot vizsgált, ahol a résztvevőknek két egyjegyű arab számról kellett megmondaniuk, hogy melyik a nagyobb, pl. hogy a 4 és a 7 közül a 7 a nagyobb. Azt találták, hogy a feladat annál könnyebb, minél nagyobb a két szám közt a távolság (távolsághatás), illetve minél kisebbek a számok (nagysághatás). A könnyebb feladat-végrehajtás itt azt jelenti, hogy a résztvevők néhány század másodperccel gyorsabban vagy lassabban válaszoltak a kérdésre, illetve hogy néhány százalékkal többet vagy kevesebbet hibáztak. A távolság- és a nagysághatás a szerzők szerint valójában az arányhatás következménye, vagyis két szám arányban kifejezve minél közelebb áll egymáshoz, annál nehezebb az összehasonlítási döntés, és a távolság csökkenésével vagy a nagyság növelésével valójában a két szám aránya változik. Ez a látszólag egyszerű eredmény azért jelenhetett meg a Nature-ben, mert azt mutatta meg, hogy a komplexnek, absztraktnak és humánspecifikusnak gondolt matematika alapjaként a számokat egy nagyon egyszerű mentális eszközzel kezeljük egyes esetekben, amely eszköz akár az állatoknak is rendelkezésére állhat. A pszichológiában akkor már több mint egy évszázada ismert volt az úgynevezett Weber-törvény, amelynek egy általános változata azt mondja ki, hogy ha két bármilyen inger intenzitását össze kell hasonlítanunk (melyik a világosabb felület, melyik tárgy a nehezebb, melyik hang a hangosabb stb.), akkor a két inger tulajdonságának az aránya határozza meg a feladat nehézségét. A szabály működése mögött egy nagyon egyszerű mentális mechanizmus áll, és részben emiatt ez a szabály nemcsak embereknél, hanem állatoknál is megfigyelhető. Utóbbit számos vizsgálat igazolta, miszerint emlősök és madarak, illetve egyes vizsgálatokban egyszerűbb gerincesek is képesek a tárgyak mennyiségét feldolgozni, és döntéseikben felhasználni. (Az állatok számmegértéséről magyar nyelven izgalmas olvasmány Hauser [2002] megfelelő könyvfejezete. A komplexebb képességekhez érdekes adalék az Alex nevű papagáj esettanulmánya Pepperberg [2009] magyarul is megjelent könyvében.) Mindezek miatt óriási meglepetés volt, amikor kiderült, hogy az egyébként komplexnek, humánspecifikusnak és kultúrafüggőnek gondolt számkezelés egy evolúciósan ősi, egyszerű rendszerre épül.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave