Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A mentális számegyenes alternatívái

Miközben a mentális számegyenes modell egy egyszerű és emiatt vonzó modell keretében számos jelenséget képes megmagyarázni, a magyarázatok több kritikus ponton megkérdőjelezhetők. A Weber-törvénynek megfelelő rendszerek fontos jellegzetessége, hogy végső soron kicsi aránynál már nem tudják megállapítani, hogy melyik inger az erősebb, ami számok esetében nagyjából 10% alatti értékeknél kezdődik (bár ahogyan már említettük, ebben lehetnek egyéni eltérések). Ezzel szemben nyilvánvaló, hogy az emberek tetszőleges pontossággal tudnak számokat használni. A mentális számegyenes modell szerint a pontos számolást részben a nyelvi rendszerek biztosítják (további részleteket lásd később), de a modell a pontos (vagyis nem közelítő) összehasonlítást teljes egészében a mentális számegyenes működésének tulajdonítja, még olyankor is, amikor az összehasonlítandó számok különbsége olyan kicsi, hogy a rendszer a pontatlansága miatt nem is tudhatja megoldani a feladatot. A rendszer pontatlansága miatt általában is igaz, hogy míg a nem szimbolikus számok (pl. tárgyak halmazának) közelítő számításához a mentális számegyenes alkalmas lehet, addig a pontos szimbolikus számításra nem alkalmas, holott időnként ilyen funkciót is tulajdonítanak neki. Egy másik példa a klasszikus modell problémáira, hogy az eredeti elképzelés szerint a mentális számegyenes adhat magyarázatot a tárgyak gyors számlálási képességére, az úgynevezett szubitizációra. A szubitizáció jelensége már régóta ismert a kognitív tudományban: amikor tárgyak mennyiségét kell pontosan meghatározni, nagyjából 4-ig viszonylag gyorsan tudjuk ezt megtenni, de 4 fölött a számlálási folyamat jól kimutathatóan lelassul (Kaufman és mtsai, 1949). A mentális számegyenes modell szerint a szubitizációt a mentális számegyenes végzi, és a rendszer azért tudja a feladatot csak 4-ig elvégezni, mert a rendszer szokványos pontossága mellett két szomszédos zajos reprezentáció csak 4-ig mutat viszonylag kis átfedést ahhoz, hogy a szomszédos értékeket a rendszer megbízhatóan megkülönböztesse (lásd a 10.1. ábra példáit), míg 4 fölött a rendszer pontatlan a szomszédos értékek megkülönböztetésében, és emiatt más mentális mechanizmust kell használni a halmaz számlálásához (Dehaene–Cohen, 1994). A probléma ezzel a magyarázattal az, hogy a szubitizáció jelenségét nem lehet kimutatni az 1–4 tartomány pl. tízszeresénél (vagyis a 10, 20, 30, 40 pontot tartalmazó halmazoknál), holott a modell szerint a 10, 20, 30, 40 értékek arányai ugyanolyanok, mint az 1–4 tartomány arányai, vagyis a modell ugyanolyan teljesítményt jósolna az 1–4 értékek tízszereseire is (Revkin és mtsai, 2008).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave