Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A számmegértés képességének sérülései

A számok megértésének képessége sok esetben sérülhet, és egyes esetekben specifikusan csak a számok kezelése válik rosszabbá. A sérülések egyik típusa szerzett, amikor a már jól működő rendszerek többnyire valami jól megfigyelhető ok következtében (baleset, agyvérzés stb.) rosszul teljesítenek, vagy akár teljesen kiesnek. Ezt a típust szerzett sérülésnek, illetve számolási zavarok esetében szerzett diszkalkuliának nevezzük (szokás még akalkuliának is nevezni a szerzett számolási zavart). A szerzett sérüléseknél sok agyterület lehet érintett, és a területtől függően más-más számolási képességek. Az eddig leírt neuropszichológiai esetek alapján a matematikai képességek rendkívül változatos módon eshetnek szét részekre. Elképzelhető, hogy egy specifikus sérülés után csak az egyik számjelölés kezelése romlik le, például csak arab számokkal vagy csak számnevekkel nem tud dolgozni a beteg. A műveletek is meglepő elkülönüléseket mutathatnak, például egymástól függetlenül sérülhet meg a pontos és a közelítő számolás, vagy valaki elveszítheti azt a képességét, hogy az egyjegyű szorzások összegét megmondja, kivéve a 0-val és az 1-gyel való szorzást, ugyanis utóbbiakat szabályként tároljuk, míg előbbieket egyfajta szorzótáblaként magoltuk be. A sérülések mögött meghúzódó különálló rendszereket és a neuropszichológiai mérés lehetőségét mutatja be a magyarul is elérhető Numerikus Feldolgozás és Számolás Teszt leírása (Igács és mtsai, 2008), illetve a klinikai szempontúbb leírásra magyar nyelven jó források Márkus Attila (Márkus, 1998; Márkus, 2007) írásai.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave