Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A nemi orientáció

Mielőtt megpróbálnánk definiálni a szexuális irányultságot, fontos tisztázni, hogy ennek a fogalomnak nincs univerzálisan elfogadott meghatározása. Ez azt is jelenti, hogy a szexuális orientációt különböző kérdésekkel mérik. Vannak, akik a szexuális irányultságot szexuális vonzódásnak tekintik (Milyen nemű partnerhez vonzódsz szexuálisan?). Mások a szexuális viselkedés kérdésének tekintik (Milyen nemű partnerrel szexelsz?). Megint mások pszichológiai identitásként, egyfajta címkeként tekintenek rá (Miként azonosítod magad: meleg, heteroszexuális, biszexuális vagy valami más?). A tudósok különböző definíciókat fogadnak el kutatási céljaiknak megfelelően. Az orvostudomány és az egészségtudomány kutatói gyakran a viselkedésre koncentrálnak, és hajlamosak nem foglalkozni az identitás kérdéseivel, mert a fertőzés kockázatát akarják megérteni. Ezzel szemben a pszichológus kutatók inkább a vonzalomra és az identitásra összpontosítanak, mert jobban foglalkoztatja őket, hogy az egyén miként észleli a szexualitását, és milyen pszichológiai tapasztalatok kapcsolódnak hozzá. Ezért a nemi irányultsággal kapcsolatos sokféle meghatározás ahhoz vezet, hogy a vonatkozó szakirodalmat időnként nehéz megfejteni. Például a „szexuális irányultság” meghatározásának módja jelentősen befolyásolja a prevalencia becsléseit. Ugyanis sokkal több ember számol be azonos nemű partnerrel folytatott szexuális érintkezésről (viselkedésről), mint ahány melegnek vagy biszexuálisnak vallja magát. Ezért amikor szexuális orientációról beszélünk, fontos, hogy olyan átfogó módon szemléljük a jelenséget, amely figyelembe veszi a vonzalmat, a viselkedést és az identitást is. Továbbá fontos felismernünk, hogy ezek a tényezők nagyon különböző módon jelenhetnek meg az egyéneknél. Ezért ebben a fejezetben a szexuális irányultságot a szexuális és szerelmi vágy, viselkedés és identitás egyedi mintázataként fogjuk meghatározni, amelyet minden ember átélhet.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave