Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A jó párkapcsolat jellemzői

Pozitív kommunikáció. John Gottman (1994) pszichológus házaspárokat tanulmányozott, és megállapította, hogy a párok konfliktushelyzetben való kommunikációs módja képes a párkapcsolat sikerét megbízhatón előre jelezni. Több száz házaspárról készített videofelvételeket, amelyeken a kapcsolati problémáikról beszélgettek. A párokat aztán nyomon követték, hogy megnézzék, kik maradtak együtt. Azt, hogy egy kapcsolat válással végződött-e vagy sem, a konfliktuskezelés során kialakult pozitív és negatív megjegyzések aránya jelezte legerősebben. Pontosabban azok a párok maradtak együtt legvalószínűbben, akik minden negatív kommenthez legalább öt pozitív megjegyzést adtak. Azok a párok, akik gyakrabban adtak negatív megjegyzéseket, a kapcsolat korai szakaszában elváltak. Továbbá magasabb volt a szakítás aránya azoknál a pároknál, akik védekezőbb magatartást tanúsítottak (pl. kifogásokat kerestek, vagy nem vállalták a felelősséget tetteikért), és amikor a férfi érzéketlennek mutatkozott (közömbösnek tűnt, vagy nem adott érzelmi választ partnere aggodalmaira). Noha ez a kutatás házas heteroszexuális párokra épült, Gottman azonos nemű párokkal foglalkozó munkája hasonló eredményeket hozott a pozitív kommunikáció fontosságáról (Gottman és mtsai, 2003).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave