Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Moreno és a szociometria

Klinikus és terapeuta hátteréhez híven Jacob Moreno (1934) még az egyénből indult ki, akit az egyént körülvevő társas környezeten keresztül kívánt megérteni. Vizsgálatának alapegysége az egyént körülvevő kapcsolatrendszer, a társas atom. Vizuális ábrázolásában az egyéneket körökkel, pontokkal jelölte, kapcsolataikat pedig a pontokat összekötő vonalakkal. A vonalak típusa mutatta a kapcsolat minőségét, az egymás iránt érzett pozitív és negatív érzelmeket – valójában a kapcsolat információterjedésben játszott szerepét (lásd 12.1. ábra). A kapcsolatok hálója ugyanis, mint egy csatornarendszer, híreket, befolyást, gondolatokat szállít. Ő nevezi el saját megközelítését szociometriának. Bár az egyénből indul ki, maga az interakció lesz a fontos, és végső soron az információterjedés megértése a cél. Látni fogjuk, hogy ebben a tekintetben a mai fizikus hálózatkutatók társas közeghez való hozzáállása szerves folytatása Moreno elképzeléseinek. Híressé vált munkáiban többek között helyi közösségeket, börtönt, majd egy nevelőintézet kapcsolatrendszerét elemezte. A New York-i leánynevelő-intézetben végzett felmérésének eredményeként felrajzolta a neveltek kapcsolatrendszerét és népszerűségi hierarchiáját. Mindezt stratégiailag elhelyezett információkkal, pletykák terjedésének követésével tette. Az információs és érzelmi csatornák rajzának segítségével később sikeresen megjósolta, miként terjednek majd el különböző viselkedésminták, és mely közösségből fognak a neveltek legközelebb szökést megkísérelni.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave