Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Big data

Az elmúlt húsz évben két fontos fejleménynek lehettünk tanúi a hálózatkutatásban. Egyrészt az információtechnológia fejlődésével, a mobileszközök és a közösségi média elterjedésével könnyebbé vált a nagy, akár társadalmakat átfogó hálózatok vizsgálata. Az olcsó adatszerzés és a hatékony adatelemzés segítségével különböző társas hatások vizsgálata a korábbinál nagyobb hálózatokban vált lehetővé. Nagy hatása volt Christakis és Fowler (2009) kutatásainak, akik az információ társas terjedésében fedeztek fel szabályszerűségeket, és ezeket a mintázatokat azonosították számos, terjedési szempontból korábban nem vizsgált változóra. Úttörő eredményeikben például azt találták, hogy a házastársaikat gyászolók szomorúsága mérhető volt az özvegyek kapcsolatrendszerében még olyanok között is, akik közvetlenül nem ismerték az elhalt személyt. Egy sor kutatással megmutatták, hogy nemcsak az érzelmi állapot és hangulat (Fowler–Christakis, 2008), de politikai nézetek és a testsúlyváltozás is hasonlóan terjednek a társas hálókban a harmadik kapcsolatig, vagyis az ismerősök ismerősének az ismerőséig (Christakis–Fowler, 2008). A nagy orvosi adatbankokból és a közösségi médiából nyert adatok elemzésével az információterjedési paradigma egyik legszélesebb alkalmazását látjuk. Longitudinális kutatások a kapcsolati távolság és a depressziós mutatók közti varianciát elemezve megmutatták, hogyan terjednek a depresszió tünetei ismerősök között (Rosenquist–Fowler–Christakis, 2011). Jól lehet látni a hálózati megközelítés és a hagyományos, egyéni tulajdonságokkal magyarázó pszichológiai megközelítések közti különbséget.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave