Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Fizikusok a hálózatkutatásban

Forradalmi változást hoztak a hálózatkutatáshoz az 1990-es években csatlakozó fizikusok. A magyar származású Barabási Albert-László és Albert Réka gráfelméleti munkákból kiindulva mutatta meg, hogy a hálózatok elemei sokszor nem véletlenszerűen kapcsolódnak egymáshoz, hanem hatványfüggvény-eloszlást mutatnak. Az ilyen hálózatokat hívjuk skálafüggetlen hálózatoknak (Barabási, 2003). A skálafüggetlen hálózatokban a legtöbb pont kevés kapcsolattal rendelkezik, és nagyon kevés pont nagyon sok kapcsolattal (12.3. ábra). A hálózat kialakulásának magyarázata, hogy az új pontok nagyobb eséllyel kapcsolódnak a háló sűrűbb részeihez, jobban behálózott pontjaihoz. Ezek az inhomogén hálózatok ellenállók a legtöbb behatással szemben, de érzékenyek a központok elvesztésére. Megkülönböztetve a hagyományos strukturalista megközelítéstől, a hálózatok matematikai leírására és modellezésére épülő elméleteket sorolják a hálózatok formalista elméletei közé (Marin–Wellman, 2011). A hálózatkutatás eme új irányát ma már széles körben használják, segítségével elemzik fertőző betegségek terjedését, üzleti alkalmazások térhódítását és országok energiahálózatának megbízhatóságát is.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave