Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Hálózat- és csoportelméletek egymás mellett

A társas közeg és az egyén viszonyának elemzése tehát több szempontú, több szinten történik. A hálózatelmélet és a mikroszociológiai identitás elméletek az egyéni viselkedés magyarázatában a strukturalista megközelítést követve a társas környezet által definiált pozíciók, kapcsolattípusok, egymást kölcsönösen meghatározó szerepek szintjét elemzik. Ezzel a passzív szereppel szemben a társas identitásra és kategorizációra épülő szociálpszichológiai elméletek az egyén aktív, motivált, megismerő szerepét hangsúlyozzák a társas közeggel való interakciójában, annak reprezentációjában, a csoportok jelentésének kreatív újraértelmezésében. A társadalmi kapcsolatrendszerek által létrehozott szerepek kultúrán belüli jelentésének vizsgálata és az, hogy a jelentések miként alakítják az egyén személyiségét (Burke–Tully, 1977), témája a szociológiának és a szociálpszichológiának is. Más megközelítések is nagyban hozzájárulnak az egyén és a társas közeg viszonyának megértéséhez. Így Fiske kapcsolati modell elmélete, amely a kapcsolatreprezentációk alapjául szolgáló kognitív modelleket vizsgálja, a dunbari evolúciós magyarázat, amely a kapcsolatrendszerek univerzális kognitív és biológiai eredetét kutatja, vagy a fizikusok felfedezése a skálafüggetlen hálózatok társadalomtudományos magyarázó erejéről (lásd 12.1. táblázat).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave