Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A fogolydilemma

A reciprok altruizmus egyik alapfeltétele, hogy az együttműködéssel mindkét fél jobban járjon hosszabb távon, mint a versengéssel vagy az önző viselkedéssel. Ez természetesen sok esetben nagyon bonyolult döntési helyzetekhez vezet, ezért már régóta foglalkoztatja a kutatókat, hogy mi alapján döntünk az együttműködés mellett vagy ellen. Talán a leginkább a játékelmélet keretein belül vizsgálták ezt a jelenséget. A játékelmélet matematikai alapú modellekkel dolgozik, és arra kíváncsi, hogy hogyan alakul az emberi viselkedés olyan helyzetekben, ahol a résztvevők döntéseit a többiek lehetséges választása is befolyásolja. Tehát a játékelmélet a stratégiai problémák vizsgálatáról szól. Az együttműködő stratégiák kutatására használt legelterjedtebb modell az úgynevezett fogolydilemma, melyet A. W. Tucker írt le 1951-ben (Mérő, 1996). Röviden összefoglalva, a játék lényege az, hogy két személyt letartóztatnak egy közösen elkövetett bűncselekmény miatt. Ők viszont előzetesen megállapodnak, hogy nem tesznek egymásra nézve terhelő vallomást. Amikor kihallgatásra kerül a sor, külön szobába vezetik őket, és a vád képviselője közli mindkettőjükkel, hogy ha egymás ellen vallanak, enyhébb büntetést kapnak. A dilemma tehát abból adódik, hogy mindkét fogolynak kifizetődőbb csalni, amennyiben a másik együttműködik, vagyis tartja a szavát.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave