Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Csoportszelekció

Az idegenek iránti önzetlenség jelenségének harmadik magyarázó elve a csoportszelekció. A Wynne-Edwards nevéhez fűződő elgondolás szerint az önzetlen viselkedés nemcsak költséges, de veszteséges is az egyén számára, azonban lehetséges, hogy a csoport szempontjából ez a viselkedés nyereségekkel jár (Barash, 1980). Ha ez igaz, akkor csoportszintű szelekciós folyamatok is szerepet kaphattak az ember társas képességeinek evolúciójában. Máig tartó vita alakult ki az elgondolás körül, illetve arról, hogy valóban szerepet játszott-e ez a mechanizmus az emberi evolúció során. Az újabb elgondolások szerint a csoportszintű kiválogatódás befolyásolhatta az emberi viselkedés evolúcióját, ehhez azonban három feltételnek kellett teljesülnie: 1. Az egyének között gyakorlatilag minimálisnak kell lennie a rátermettségbeli különbségeknek. Vagyis közel azonos valószínűséggel élnek túl, és lesznek utódaik a csoport tagjainak. 2. A csoportok között egy stabilan fennálló különbségnek kell lennie. 3. A csoportok léte gyorsan változik, vagyis a kevéssé egységes, jól működő csoportok gyorsan eltűnnek, így azok, ahol a csoport javát szolgáló viselkedési hajlamok nagyobb arányban vannak jelen, fennmaradhatnak (Csányi, 1999). A csoporton belüli viselkedési különbségek csökkenését segítik elő például a kollektív normák és szabályok, melyek gátat szabnak a nem együttműködő viselkedés elterjedésének (1. pont). A csoportok közötti kulturális különbségek is elősegíthették a csoportszelekció működését, hiszen így stabil különbségek voltak az egyes törzsek/kultúrák között (2. pont). A törzsi háborúk és fosztogató portyák pedig a csoportok túlélési és fennmaradási különbségeit növelték (3. pont). Habár ezek alapján elképzelhető, hogy a csoportszelekció folyamata is befolyásolta az ember társas képességeinek evolúcióját, azonban feltehetően csupán másodlagos szerepet játszott. Leginkább az valószínű, hogy a kooperatív, önzetlen viselkedések az egyéni előnyöknek (pl. rokonokon, ismerősök viszonzásán keresztül vagy a csoporton belüli megbecsültség növelésével) köszönhetően alakultak az evolúció során, viszont a csoportszelekciós mechanizmusok voltak a meghatározók hosszú távú fenntartásukban és elterjesztésükben (Bereczkei, 2003).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave