Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Altruista büntetés

Az erős reciprocitás koncepció egyik alapvető feltétele, hogy legyenek a csoportban olyan személyek, akik megbüntetik azokat, akik nem működnek együtt a csoporttal. Ez a büntetés azonban költséges, idő- és energiabefektetéssel jár, mely sok esetben nem térül meg közvetlenül. Ezt nevezzük altruista (önzetlen) büntetésnek. Úgy tűnik, ez a jelenség elengedhetetlen a nagyobb létszámú csoportok stabilitásának fenntartásához. Más fajoktól eltérően az ember sokszor működik együtt genetikailag nem rokon társaival, valamint nagy csoportokban olyan személyekkel, akikkel valószínűleg soha többé nem találkoznak. Ilyen esetekben a csoport stabilitása, a csoporttagok kapcsolata nagyban függ a csoport normáitól és a többi csoporttag viselkedésétől. Több vizsgálatban igazolták, hogy a csoportban virágzik az együttműködés, ha az altruista büntetés lehetséges, és drasztikusan csökken a mértéke, amennyiben nincs mód az ilyen szankciókra (pl. Burgess és mtsai, 2004). A negatív érzelmek, melyek a nem együttműködő személyekkel szemben lépnek fel, az altruista büntetés „motorját” képezik, hiszen arra motiválják a szabálykövető csoporttagokat, hogy valamilyen módon „kikényszerítsék” a másikból a szabály betartását. Mivel társas normák szabályozzák a kooperációt, így ha valaki megsérti ezeket, az ellene fellépő negatív érzelme – mint például harag – moderálják, vezérlik az altruista büntetés megjelenését és mértékét (Fehr–Gächter, 2002).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave