Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Segítség válsághelyzetben

A segítségnyújtás első lépése, hogy fel kell ismerni a szükséghelyzetet, vagyis hogy valaki segítségre szorul. Ennek leghíresebb példája Kitty Genovese esete: a 28 éves nőt 1964. március 13-án a New York-i Queensben számos késszúrással halálra sebezte, majd megerőszakolta egy férfi. Az esetet több szomszédja is végignézte, illetve többen fültanúi voltak, Kitty Genovese mégsem kapott segítséget. Később a szemtanúk vallomásaiból kiderült, hogy tenni akartak valamit, de mégsem „sikerült”. Hogy miért? Ha egy válsághelyzet szemtanúi tudatában vannak, hogy rajtuk kívül mások is tudomást szereztek az eseményről, akkor kisebb a valószínűsége, hogy valaki egyáltalán észreveszi a válsághelyzetet (Darley–Latané, 1968). Még ennél is csekélyebb annak a valószínűsége, hogy lesz olyan ember, aki úgy dönt, hogy itt válsághelyzet áll fenn, sőt, még ennél is kisebb valószínűséget tulajdonítanak annak, hogy valaki cselekedni fog. Tehát az a paradox helyzet áll elő, hogy az áldozatnak annál kevesebben fognak segíteni, minél többen látják, és minél többen lennének képesek segítségnyújtásra. Ennek az állításnak az igazolására egy kísérletsorozatot végeztek (Darley–Latané, 1968). Az egyik vizsgálatban a kísérleti személyek egyedül vagy két másik személlyel ültek egy kis teremben, ahol egy kérdőívet kellett kitölteniük. Mindeközben a terembe lassan szivárogni kezdett a füst, ami egyre jobban megtöltötte a szobát. Az eredmények szerint az egyedül ülő személyek kétharmada azonnal kirohant, hogy értesítse a kísérletvezetőt, míg azok közül, akik két beépített emberrel ültek egy teremben – akik természetesen nem reagáltak a füstre –, csupán egynegyedük cselekedett ugyanígy. A konklúzió tehát az, hogy minél többen vannak jelen az eseménynél, annál nehezebb a válsághelyzet észlelése. Ha egy új helyzetben találjuk magunkat, akkor a körülöttünk lévő emberek reakcióiból indulunk ki, azokat használjuk támpontként a helyzet meghatározásában. Egy válsághelyzetben mindenki arra törekszik, hogy kevésbé látsszék rémültnek a valóságosnál, éppen ezért senki nem tesz semmit, amíg valaki nem cselekszik. Ezért fordulhat elő, hogy a nagyvárosok zsúfolt utcai forgatagában legtöbbször nem is vesszük észre, ha valaki segítségre szorul (Darley–Latané, 1968).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave