Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A csalók azonosítása

A saját csoportba tartozó egyének megkülönböztetése másoktól a csalók kiszűrése miatt is hasznos képesség. Nyilván, ha valakivel többször találkozunk, közelebbi kapcsolatban vagyunk, sok tapasztalatunk lesz arról, hogy mennyire bízhatunk benne, míg egy idegen vagy kevéssé ismert partner esetében ezt nem tudhatjuk, de meg tudjuk becsülni. Egy vizsgálatban Brown, Palameta és Moore (2003) arra az eredményre jutott, hogy az emberek képesek bejósolni egy személy altruizmusának vagy önzőségének mértékét nonverbális információk alapján, mint például a hanghordozás stb. Természetesen azt is mondhatjuk, hogy a személyek nem az önzetlenséget detektálták az egyes személyeknél, hanem egy általános képességet használva a másik személyiségének jellemzőit vagy a hazugságot voltak képesek észlelni. Ez azért is elképzelhető, mert számos más kutatásban azt találták, hogy az altruizmussal együtt járó személyiségjegyek – mint a barátságosság, a nyitottság – szintén érzékelhetők nonverbális jelek alapján. Vagyis az őszinte szignálok észlelése kiemelkedően fontos, ha nagy árat kell fizetnünk azért, ha becsapnak. Mindez olyan „szkeptikus” megfigyelő mechanizmusok kialakulásához vezetett, amelyek csak akkor jeleznek, ha meghamisíthatatlan, vagyis őszinte jelzéseket tapasztalunk. A jelzés folyamatát aszimmetrikus versenyként jellemezhetnénk a „jelző” és a „fogadó” között. Azért aszimmetrikus, mert az egyik félnek több veszítenivalója van. Az altruizmus pontos detektálása (észlelése) esetén az önzetlen személy számára nagyobb a kihasználtságból származó „ár”, mint a csalónak, aki elmulasztja kihasználni a lehetőséget. Elképzelhető, hogy ez az aszimmetria azért alakult ki, hogy az altruista személyek jobban detektálják az önzőséget, mint a nem altruisták. A kihasználtságból fakadó veszély kifejezettebb azoknál, akik érzelemkifejezéseik által egyértelműen jelzik önzetlenségre való hajlandóságukat, hiszen ezeket könnyedén kihasználhatja a másik személy (Brown–Palameta–Moore, 2003).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave