Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Mutasd magad, megmondom, bízom-e benned!

Újabb kutatások az arcészlelés, illetve a különféle érzelemkifejezések és az arc speciális jellemzőinek szerepét hangsúlyozzák a csalás észlelésében. Több kutatási eredmény alapján úgy tűnik, a személyek jobban emlékeznek azoknak az arcára, akik csalónak bizonyultak. A kísérletekben szereplő személyek tovább nézték a csalók arcát, mint az együttműködő személyekét, eredményesebben ismerték fel őket, és jobban emlékeztek a hozzájuk kapcsolódó társas információkra. Úgy tűnik tehát, hogy a csalás, illetve a csalókhoz kapcsolódó információk kimagaslóan fontosak az ember számára. Ráadásul a vizsgálati személyek nemcsak jobban, de rövidebb idő alatt is jegyzik meg a csalók arcát. Érzékenyek vagyunk tehát minden olyan információra, amely egy személy tulajdonságairól ad számot. Amennyiben minden más körülmény azonos, az, hogy valaki csaló-e vagy sem, fontosabb információ, mint az, hogy együttműködik-e vagy sem. Miért? Azért, mert a csalók meg akarják téveszteni partnerüket, ezért legtöbbször együttműködnek, sőt még ha csalnak, időnként akkor is úgy tűnik, mintha kooperálnának. Fontos azonban kiemelni azt is, hogy a vizsgálatban részt vevő személyek az együttműködő személyek képét jobban felismerték, tovább nézték a képüket, és jobban felidézték a velük kapcsolatos információkat, mint a neutrális – se nem csaló, se nem együttműködő – személyekét (Chiappe és mtsai, 2004). A vizsgálat résztvevői fontosabbnak tartották, hogy emlékezzenek az arcokra, ha nagyobb összegről volt szó, mindegy, hogy csaló vagy együttműködő volt a főszereplő. Chiappe és munkatársai (2004) szerint ez azért van így, mert ha nagy összegről van szó, mindkét félnek nagy a ráfordítása, tehát ha valaki ilyenkor is együttműködőnek bizonyul, az hosszú távon is megbízható partner lesz. Ezzel szemben, ha a másik csal, akkor a személy nagyobb árat fizet, ezért jobban megjegyzi interakciós partnerét, hogy legközelebb ne kövessen el ekkora hibát.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave