Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az evolúciósan megalapozott erkölcsi érzék és az ideológiai irányultság

Röviden bemutatunk egy további, a politikai irányultságot (politikai „kultúrát” – liberális és konzervatív irányultság) evolúciósan megalapozott morális jellemzőkkel magyarázó megközelítést. Haidt (2012) 132 ezer kérdőív kitöltése (Moral Foundations Questionnaire) alapján 5 (6), az emberrel veleszületett (kora gyermekkorban mindenkinél preferált, majd a környezet-nevelés, kultúra mintáit tapasztalva eltérő mintázatba rendeződő), az emberi moralitás alapját adó érték preferenciájában talált eltérést a vallott politikai irányultság szerint. Ezen erkölcsi alapok (választások) az egyén és a csoport túlélését szolgálják, lehetővé teszik a másokhoz kapcsolódást, az együttműködést, a csoporthűséget, a hierarchia elfogadását, az ártalom, beszennyeződés elkerülését és a szabadság megtartását (törődés/ártás; méltányosság/csalás; lojalitás/árulás; autoritás/annak megkérdőjelezése; szentség/lealacsonyítás; szabadság/elnyomás). Eredményei szerint minél inkább liberálisnak vallja magát valaki, annál inkább preferálja a törődést és méltányosságot, és elutasítja a lojalitás, autoritás és szentség értékeket. A konzervativizmus minden érték preferenciájával jár, a szélsőséges konzervativizmusnál viszont a liberálisok mintázatának ellentettje jellemző. (A vizsgálatban mind a politikai irányultság, mind az értékpreferencia önbevalláson alapult.) Ezen preferenciák szabják meg és választják el a politikai „kultúrák” erkölcsi ítéletét, és döntően érzelmi alapú reagáláshoz vezetnek a politikai kérdéseknél. Itt az elefánt és gazdája metaforával magyarázza Haidt a morálisérték-alapú érzelmi reagálás (elefánt) és az ezt magyarázó racionális érvelés (gazda) eltérését az információfeldolgozás kettős rendszer modelljét alkalmazva. A fentiek szerint a liberális értékpreferencia alapot teremthet arra, hogy a konzervatívok egyes értékeiből kiinduló, nem racionális érvelést, amely a szentségre, tekintélyre, lojalitásra utal, ne értsék meg. A konzervatív értékpreferencia pedig ezen alapértékek hiányát és az egyéni szabadság érvényesítését tarthatja morálisan elfogadhatatlannak (Haidt, 2012; Kovács, 2013).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave