Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Szociális és kulturális hatások

A politikai tapasztalatok, viselkedés értelmezése sok esetben a „nyugati” kultúrában végzett vizsgálatokra támaszkodik, így kulturális szempontból relatívnak és korlátozottnak tekinthetjük a politikai pszichológia aktuális eredményeit (Ginneken, 1988). A politikai pszichológia a kulturális antropológiát és a szociológiát is gyökerének tekintheti, és ez a társadalmi megközelítésben tárgyalt témák kiemelését is indokolja. Renshon (2001, 123) definíciója alapján a kultúra olyan „tanult tudatos és tudattalan értelmezések és azokhoz kapcsolódó érzelmek osztott készlete, amelyek beágyazódnak a személy belső pszichés életébe, a kulturális csoport társadalmi (szociális, gazdasági és politikai) intézményeibe, annak publikus szokásaiba és produktumaiba”. A meghatározás alapján tehát a kultúra része, következménye a politika. A kultúra tekinthető a körülményekhez való alkalmazkodás eszközének, illetve az azonos környezeti tapasztalatokon alapuló, hasonló egyéni gondolkodási és viselkedési mintának (nemzeti karakter). Utóbbi megközelítés a kulturális csoport aktuális történelmi és pszichológiai tapasztalatait, a vélekedés- és attitűdrendszerhez kapcsolódó személyes, intézményi és történeti tapasztalatokat vizsgálja. A mai társadalmak kulturális sajátosságai formálják a politikai pszichológia kérdéseit. Elsősorban az eltérő kulturális csoportok érintkezése, mozgása vet fel kérdéseket a politika számára. A heterogén társadalmakban, a közös kulturális háttér hiányában, az interkulturális tapasztalatok, érintkezések mellett hogyan alakul a kultúra, az identitás, a politikai identitás (Renshon, 2001). Kérdés, hogy a politika kihez hogyan viszonyulhat, vannak-e közös kiindulópontok, egyetemes alapok, értékek. A kultúrát meghatározó értékek és a csoport, társadalom szintjén megragadható folyamatok kerülnek tárgyalásra. A politikai viselkedés és döntések okainak társadalmi, kulturális hátterét vizsgálva a szavazás, a politikai attitűdök és ideológiák, a párttal, a politikai jelöltekkel és a politikai kérdésekkel kapcsolatos témák állnak előtérben (Krosnick–Visser–Harder, 2010). A szocializációs hatások mellett, melyeket a személyiség fejlődéséhez kapcsolódóan tárgyalunk, a politikai attitűdök, preferenciák okait, az értékeket és a csoportszintű érzelmek kérdését tárgyalja a fejezet.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave