Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A humor univerzalitása

A nevetés és a humor egyetemesen jellemző minden emberi kultúrára (Apte, 1985; Lefcourt, 2001; Bergson, 1986). A humoros beszéd például könnyen megkülönböztethető, sajátos hangzású, nyelvtől függetlenül minden kultúrában hasonló (Martin, 2007). Kultúránként eltérő lehet annak szabályozása, hogy mikor milyen humor helyénvaló, mi illetlen, mi bántó vagy kerülendő, és milyen társas közegben vagy hierarchiában. Egyedfejlődési szempontból a sírás után a nevetés az egyik legelső, hangadáson alapuló (vokalizációval járó) jelenség, melyet egy embergyermek hallat (McGhee, 1979). Velünk született természetét mutatja, hogy a vakon vagy hallássérülten született gyerekek is ösztönösen tudnak és szoktak nevetni, anélkül, hogy valaha láttak volna mintát erre. Az emberi társalgásban előforduló verbális (nyelvi) humor kimondottan csak az emberre jellemző tulajdonság és képesség, gondoljunk csak arra, milyen gyakoriak a szóviccek vagy a csattanóval végződő történetszerű viccek egy-egy hétköznapi beszélgetés során. Mégis, nem az ember az egyetlen az élővilágban, amely nevetéssel jellemezhető: a csimpánzoknál és más emberszabású majmoknál is tapasztaltak nevetést. A legkorábbi beszámolók Darwin tollából származnak a 15. század közepéről.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave