Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A humor kognitív pszichológiája

A humor megértésében és intuitív használatában az inkongruitás vagy összeférhetetlenség feloldásához szükséges kognitív, gondolkodásbeli mozgatórugók játsszák a főszerepet. A humor interpretációs, értelmezési kérdéseiben olyan mentális folyamatok kerülnek a középpontba, mint a memória, a kreativitás és a másik személy mentális állapotainak (vágyainak, vélekedéseinek, szándékának) mérlegelése, valamint a saját, illetve társalgó partnerünk fejében lévő tartalmak, mentális állapotok együttes, mentális kép formájában történő megjelenítése (reprezentációja) és végül dekódolása. A kognitív pszichológia módszertana nagyban empirikus, kísérleti szerveződésű, melyben a kutatók jellemzően kvantitatív vizsgálatokkal és kísérleti módszerekkel tárják fel a vizsgált kérdéskört. Ez napjainkban különösen erős megközelítéssé vált, hiszen olyan agyi képalkotó eljárások állnak rendelkezésünkre, amelyek korábban soha. Ezek teszik lehetővé, hogy szabad szemmel láthatóvá váljanak bizonyos agyi folyamatok, funkciók, melyek a mentális folyamatokért, esetünkben a humorértésért felelősek. A kognitív szemléletben, ahogy azt a 15.5. ábra is mutatja, az információfeldolgozás felől közelítjük meg a mentális folyamatok, így a humorértés problémáját is, és azt vizsgáljuk, hogyan jut el az információ érzékszerveinken keresztül hozzánk, milyen inputként kerülnek a nyelvi és egyéb személyközi szituációs információk feldolgozásra, és hogyan zajlik e feldolgozás: hogy kerül kódolásra és dekódolásra, tárolásra és előhívásra a memóriából, és mi történik vele a nyelvi megértés és produkció (beszéd) során (Pléh, 2013). A kognitív pszichológián belül elsősorban a pszicholingvisztika tanulmányozta a humor kérdését, mely, ahogy a neve is mutatja, a nyelvi megértés és produkció közben zajló kognitív folyamatokat veszi górcső alá. Mivel, ahogy említettük, a humor jellemzően verbális, nyelvi formát ölt személyközi kontextusban, az emberi társalgás során, így a pszicholingvisztika az egyik legalkalmasabb szemléletmód a humor kognitív pszichológiai értelmezéséhez. Az e területen tevékenykedő kutatók jellemzően szintén érdeklődnek az idiomaticitás egyéb formái iránt, mint például a metaforák (Happé, 1993; Schnell, 2005; Schnell, 2007) vagy a humor alkategóriáját képező, agresszív humorként is címkézett iróniahasználat (Giora, 2001; Giora, 2002; Győri és mtsai, 2002; Schnell, 2012; Schnell, 2019; Schnell–Varga, 2012) kérdései.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave