Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A társalgási irónia fajtái

Wilson (2013) az irónia számos definícióját és fajtáját közli. Ezek némelyike nagyon tágan értelmezi az irónia jelenségét, melybe belefér a játékosság is, a szarkazmus, a hiperbola (túlzás: pl. Timi egy zseni!), a retorikai kérdések és a litotész (alulhangsúlyozás [pl. 40 perc késésnél]: „egy aprócskát elkéstem”). Az irónia sokoldalúsága nagyon megnehezíti, hogy magát az alakzatot és használatát kísérleti helyzetben megbízhatóan tanulmányozzuk, és valid leírását adjuk. Leggit és Gibbs (2000) összefoglalót ad közre az irónia eltérő fajtáiról, és kifejti azok definícióit. Az alaptörténetben egy csoport egyik tagja más filmet szeretne megnézni a moziban, mint a többiek, s mivel nem tudnak megegyezni, azzal fenyegetőzik, hogy otthagyja őket, ha nem azt a filmet nézik meg, amit ő szeretne. Ebben a szituációban jellemzően az irónia alábbi formái fordulhatnak elő (15.1. táblázat).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave