Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Humor és párválasztás – A humorérzék fogalma és változásai: reaktív és produktív funkciók

A humor az évszázadok során, ahogy feljebb a társas keretek kapcsán leírtuk, fontos szerveződési szemponttá vált az emberi társadalmakban, de ezt megelőzően az állati csoportosulásokban is. Dominanciaharcokban betöltött fontos stratégiai eszközként és kötődést kiváltó és növelő hatásával a humor fontos szerephez jut a párválasztásban is, nem vitatott, hogy a humornak nagy a vonzereje az ellenkező neműek számára. Szociálpszichológiai vizsgálatok bizonyítják, hogy a jó humorú embert általában több pozitív tulajdonsággal ruházzuk fel, és pozitívabban látjuk. A ráruházott pozitív sztereotípiák (intelligens, barátságos, társasági lény, nyitott, kellemes megjelenésű és természetű, érdekes) hatására egyfajta irányelvvé vált a párválasztásban, társkereső oldalakon is gyakori kívánatos és reklámozott jellemvonás, így a párválasztási stratégiák köre a szociológiai kutatások érdeklődésének középpontjába is bekerült (Berger, 2019), és a párválasztási preferenciákat mérő skálán az egyik leggyakrabban szereplő kívánatos tulajdonságként azonosították (Tisljár, 2016; Tisljár, 2011). Egy vizsgálatban fiatalok párválasztási preferenciáit vizsgálták, s ezen belül a humor vonzerejét (Bressler–Martin–Balshine, 2006). Azt találták, hogy a férfiak és a nők meglehetősen eltérő elképzeléssel rendelkeznek a kívánatos partner jó humorát illetően: a nők bármilyen típusú kapcsolatban (barátság, randevú, egyéjszakás, rövid és hosszú távú) az aktív, produktív humorú férfiakat részesítik előnyben, míg a férfiak inkább a vicceik, humoruk iránt fogékonyságot mutató, reaktív, befogadóbb humorérzékkel jellemezhető nőket preferálták, különösen a rövid távú kapcsolatokban. Vagyis a nők inkább azokat a férfiakat választották, akik képesek voltak megnevettetni őket, míg a férfiak inkább azokat a nőket preferálták, akik nevettek a vicceiken. A vizsgálat szerint a férfiak azokról a hölgyekről gondolták, hogy „jó a humoruk”, akik nevettek a vicceiken, míg a nők szerint azok voltak a „jó humorú” férfiak, akik sokat vagy hatékonyan viccelődtek, humorizáltak. Ez valamelyest megmutatja azt is, hogyan konceptualizálja társadalmunk a nők és a férfiak esetében a humorérzék fogalmát, mit jelent a „jó humor” a nők és férfiak esetében. Az eredmények alapján tehát úgy tűnik, hogy inkább a férfiak azok, akik a humor segítségével reklámozzák az előnyös tulajdonságaikat a párválasztás során (aktív, produktív oldal), míg a nők ezen információkat is felhasználva döntik el, hogy az adott férfi megfelelő-e számukra, vagy nem (passzívabb, reaktív, illetve receptív oldal).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave