Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Gyermekhumor – A humorértés fejlődési vonatkozásai

Miként a törzsfejlődési gyökerekből láttuk, az evolúciós humorelméletekben megismert kezdetleges humor, az állatvilágban meglévő nevető arc és az ehhez kapcsolódó hangadások, a látszat–valóság elkülönítésén alapuló téves riasztás kezdetleges formái nagyon ősi, leegyszerűsített változatai a mai emberre jellemző verbalizált, manipulatív és hatalmi harcokat is befolyásoló humornak. Az emberi agykéreg exponenciális növekedésével, a nyelvi és társas-kognitív képességek ugrásszerű változásait eredményező, asszociatív kérgi területek fejlődésével új szintre léptek a kommunikációs stratégiák. Az ezzel járó megújult kognitív képességek – mint a nyelvhasználat, az absztrakt érvelési technikák, az öntudat és a mások mentális állapotaira vonatkozó tudatelméleti (Theory of Mind, ToM), elmeolvasó képességünk – ugrásszerű fejlődése új dimenzióját adta a társas játék fogalmának, mely egykor a humornak megfelelő evolúciós tartomány lehetett. A humor ma a verbalitás szintjén zajló kognitív játék, s ebben a fejlődési vonatkozások tárgyalása különösen érdekes. Ennek célja, hogy feltárjuk: milyen kognitív mérföldkövek szükségesek ahhoz, hogy egy felcseperedő gyermek gördülékenyen, erőfeszítés nélkül tudjon az interaktív emberi diskurzusba, humorral átitatott társalgásba bekapcsolódni, és azt gördülékenyen koordinálni. Ebben kulcsfontosságú az említett tudatelméleti vagy mentalizációs képességünk: „másoknak tulajdonított vágyak, szándékok és vélekedések megértésének a képessége”, mely lehetővé teszi a szándékok kikövetkeztetését és így a szándékolt jelentés sikeres dekódolását, vagyis a vicc, a humor, a csattanó megértését.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave