Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az evolúciós pszichológiai nézőpont a sikerről

A sikert (más szóval fitneszt) evolúciós értelemben alapvetően az határozza meg, hogy a személy mennyire sikeres saját génjeinek a jövő generációra való átörökítésében. Ez messze nem egyenlő az utódok számával. Egyrészt nemcsak az a fontos, hogy valakinek utódai legyenek, de az utódoknak fel is kell nőniük, és maguknak is utódokat kell létrehozniuk. Másrészt annak is van jelentősége az összességében értelmezett (inkluzív) fitnesz szempontjából, hogy a személy mennyire tudja fokozni a vele hasonló genetikai készlettel rendelkező rokonainak a szaporodásra való esélyeit. Ezt természetesen a rokonai támogatásával érheti el. Az egyén és rokonai szaporodási esélyeit a bőségesen rendelkezésre álló erőforrások egyértelműen javítják, függetlenül attól, hogy azok anyagi, kapcsolati erőforrások vagy testi egészségben értett erőforrások. Ez az egyszerű képlet számos, egyébként bonyolult problémához kapcsolódó kérdést jelöl ki, melyek a pszichológia tudományát is foglalkoztatják. Például hogyan választunk párt? Miért nagyon fontos tényező a vonzalmak alakulásában a testi vonzerő, különösen ami a nők küllemét illeti? Mikor működünk együtt az együttműködés–versengés dilemmáiban? Miért erős osztozkodási norma az egyenlőségalapú osztás? Csak néhány kérdést emeltünk ki a sok lehetséges közül, melyek relevánsak az e fejezetben tárgyalt téma – siker és érvényesülés – szempontjából, ha evolúciós nézőpontból akarunk beszélni róla. Hiszen, amint jeleztük, evolúciós értelemben bármilyen viselkedés mércéje, hogy mennyiben járul hozzá a túlélési, illetve szaporodási sikerhez.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave