Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Mi tesz valakit magas presztízsűvé?

Társadalmunkban az információ is kitüntetett erőforrás. Henrich és Gil-White (2001) ezzel kapcsolatban vetettek föl érdekes gondolatokat. A presztízs jelenségét a pszichológiai alkalmazkodás következményeként mutatják be. A társadalmi létformában az elérhető információ minősége egyre kifinomultabb lett. A természetes szelekció azokat a működéseket, illetve személyeket részesítette előnyben, amelyek, illetve akik a társak által közvetített információnak több hasznát vették, mert jól ki tudták választani, hogy kit utánozzanak, és ügyesek voltak az utánzásban is. Hogy az utánzás minél pontosabb, egyben átfogó is legyen, olyan személyiségtulajdonságok is kifejlődtek, melyek révén az utánzók meg tudták kedveltetni magukat a modelljeikkel, így aztán közel tudtak kerülni hozzájuk, és hosszúra tudták nyújtani az utánzásra lehetőséget kínáló együttléteket. Csoportszinten ez a képesség abban mutatkozik meg, hogy az új csoporttagok fel tudják mérni, kit érdemes utánozni, kit érdemes információforrásnak használni. Ez oda vezetett, hogy a modellek a népszerű emberekből lettek. Ez az egyszerű modell sok jelenséget meg tud magyarázni, például hogy miért nagyobb a presztízse az iskolázottabb vagy az idősebb embereknek. Szembeállítják a presztízst a dominanciával. A domináns személy erővel befolyásolja a többieket, míg a magas presztízsűt mások önként választják modellül. A státuszharcok a csoportéletből következnek, a presztízs jelentősége pedig a társas tanulási kapacitásból.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave