Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A célelérést és el nem érést kísérő élettani jelenségek és azok jelentősége a hatékony alkalmazkodásban

A céleléréshez, sikerhez nemcsak pozitív érzelmek, de jellegzetes fiziológiai állapotok is társulnak. Így van ez még kísérleti körülmények között is. Kreibig és munkatársai (2010) vizsgálatában például egy figyelmi tesztet teljesítettek a résztvevők, amelyről úgy tudták, hogy az azon elért teljesítmény erősen összefügg az értő olvasás sebességével, ami egy egyetemista számára nyilvánvalóan fontos képesség. Felvillantott hétszög és nyolcszög párokról kellett hirtelen eldönteniük, hogy melyiknek van több szöge. Mindenki azt a visszajelzést kapta, hogy remekül teljesített, jobban, mint az azelőtt a vizsgálatban résztvevők 90%-a. Az örömteli hír után közvetlenül arról számoltak be, hogy nagyon örülnek, büszkék, és kicsit meg is vannak lepődve, hogy ez ilyen jól ment. Továbbá teljes körű szimpatikus idegrendszeri izgalmat mutattak, ami látszott például a feladatteljesítés előtti méréshez viszonyított EKG-jukon, a bőr megnövekedett vezetőképességén és a szaporább légzésen. Minél pozitívabb érzelmekről számoltak be a személyek, annál inkább mutatták a szimpatikus izgalom jegyeit.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave