Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A cselekvő státusza

Amint láttuk, a jó teljesítmény és a siker nemcsak a személyiségben húzódó belső tényezőkön múlik, de vannak olyan helyzeti körülmények is, amelyek segítik, illetve hátráltatják a jó teljesítményt. Ilyen tényező a hatalmi helyzet is. Ha valaki, akárcsak ideiglenesen is, olyan pozícióba kerül, mely hatalmi státusszal (erőforrások feletti diszponálással, döntéshozói joggal, irányító funkcióval stb.) jár, jobb eséllyel old meg még egyszerű teljesítményfeladatokat is (Pántya–Kovács, 2014), mint például a Stroop-tesztet. (Amikor meg kell nevezni egy nyomtatva látott szó színét úgy, hogy esetleg maga a nyomtatott szó jelentése szerint egy másik szín, mint amilyennel le van írva.) Fontos, hogy olyan feladatokról van szó, amelyek megoldásához nem kell semmilyen különösebb szakértői tudás, tehát ez a megnövekedett teljesítmény nem a szakértői hatalomból ered, mely a mindennapi életben sokszor természetesen összefügg a döntéshozói hatalommal. A jelenséget a hatalom Magee (2020) által felvázolt közelség–távolság elméletével a következőképpen magyarázhatjuk: egy hatalommal bíró személy társas értelemben, érzelmileg távolabb áll az alárendelt személytől, mint amennyire távol áll az őtőle. A távolság kapcsolatban van a függőséggel. Akitől függünk, ahhoz közel állunk, személyükkel gondolatban sokat foglalkozunk, jelzéseire odafigyelünk, érzelmeit kódoljuk. Ezek a gondolkodási aktivitások ugyan a feletteshez fűződő viszony kiértékelésében, esetleges aggodalmaink eloszlatásában nagyon fontosak, azonban a problémák megoldásához érdemben nem visznek közelebb. Azokat sikeresebben lehet megoldani nagyobb rálátással, a lényegi vonatkozásokra koncentrálva.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave