Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A tudat mint éberség

A tudatnak mint az éberségi szintek egy fokának a megközelítése egyértelmű idegrendszeri mechanizmusokon alapul, amelyek kísérleti módon jól tanulmányozhatók. Idetartozik az éberségi állapotot fenntartó agytörzsi retikuláris rendszer működése és néhány kulcsfontosságú neurotranszmitter, mint például a katekolaminok és az acetilkolin. Az agytörzsi retikuláris rendszer működésének kulcsát Moruzzi és Magoun fedezték fel (Moruzzi–Magoun, 1949). E szerint a felszálló szenzoros pályák kollaterális rostokat adnak le az agytörzsi retikuláris rendszernek, amelyben az aktivitás diffúz módon terjed szét, és serkenti az agykérgi területeket. Ez a retikuláris aktiváló rendszer modellje (RAS), amelynek az agykéregre gyakorolt hatását „arousalnak” nevezzük. A 20. század második felében azonban kiderült, hogy ez a diffúznak tűnő rendszer nagyon is precízen huzalozott magokból és azok hálózatából tevődik össze. Az egyes magok speciális funkciót látnak el, és a rájuk jellemző ingerületátvivő anyagokat, úgynevezett neurotranszmittereket termelnek. E magcsoportoknak közvetlen hatása van a gerincvelői neuronokra, amelyek az izomtónust szabályozzák. Így például a lassú hullámú szakaszban csökkent izomtónusért a locus coeruleus mag felelős.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave