Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A győzelem és a vesztés a gyermekkorban

Már 2,8 éves korban képesek a gyermekek a sikeresen elvégzett munka és a győzelemmel zárult versengés közt különbséget tenni (Stipek és mtsai, 1992). Győzelem esetén mosolyognak, testtartásukra pedig a széttárt kar és nyitottság jellemző. 3,5 éves koruktól kezdve már értik azt is, hogy vesztettek, ilyenkor nem folytatják a feladatot, vagy lelassítanak, és specifikus reakciókat mutatnak: ráncolják a homlokukat, nem néznek szembe, testtartásukra a zártság és elkerülés a jellemző (Stipek és mtsai, 1992). Belsky és munkatársai (1997) ugyancsak már 3 éves korban világosan azonosítani tudták a gyerekek viselkedésében a teljesítménnyel és a megoldandó feladat nehézségével is összefüggésben lévő büszkeséget és szégyent. Nehéz feladat teljesítése esetén a gyerekek nagyobb büszkeséget árultak el, és könnyebb feladat nem teljesítése esetén nagyobb szégyent. Az én-tudatos és én-értékelő érzelmek (büszkeség, szégyen, bűntudat) Lewis (1995) szerint is leghamarabb 3 éves korban jelennek meg. Ezeknek az érzelmeknek a kialakulása ugyanis a kognitív struktúrák megfelelő fejlettségét is igényli, például azt, hogy a gyerek képes legyen a teljesítményét egy meghatározott célhoz/standardhoz képest kiértékelni. Mascolo és Fischer (1995) szerint a gyerekek körülbelül 3,5 éves korukra képesek arra, hogy egyszerre kezeljék az önmagukról és a másikról kialakított reprezentációt, hogy össze tudják hasonlítani saját teljesítményüket a másikéval, és le tudják vonni a következtetést, hogy ki a jobb, és ki a rosszabb. Ekkor már átélik az „összehasonlítási” büszkeséget is (jobban teljesített egy értékes területen, mint a másik) egy-egy konkrét teljesítménnyel kapcsolatban, és a szégyent is, ha rosszabbul teljesítenek. Versenyfeladatokban világosan értik, mi a győzelem és a vesztés, és meg is tudják fogalmazni: „Én messzebbre tudtam dobni a labdát, győztem” (Heckhausen, 1984). A győzelemhez kötődő büszkeség nonverbális kifejezését már a 4 éves gyerekek is pontosan azonosítani tudják (Tracy és mtsai, 2005). Amikor Sándor és munkatársai (2007) a vizsgálatukban részt vevő óvodásokat arról kérdezték, hogy miért választottak olyan elosztást önmaguk és a másik gyerek között, amelyben nekik jutott a több, világosan képesek voltak megnevezni saját versengő motívumukat.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave