Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Kulturális különbségek a laboratóriumban

Az 1970-es években egy egészen más kutatási megközelítés vált uralkodóvá a versengés és együttműködés kulturális összetevőinek feltárása terén. Az antropológusok a valós élet megfigyelésén alapuló kutatások helyett játékelméleti ismeretek felhasználásával szigorúan kontrollált kísérleti elrendezést használtak, amely minimális kommunikációt tett lehetővé a partnerek között, és az egymással „interakcióba” kerülő felek gyakran csak nagyon kevés információval rendelkeztek egymásról (Smith–Bond, 1998). A korai antropológiai kutatások rámutattak, hogy versengés és együttműködés összefonódnak az egyes „primitív” népek társas életében, a kísérleti pszichológia viszont dichotomizálta őket. A résztvevőknek meghatározott számú választási lehetőségük volt, és ezeket vagy a versengésre, vagy az együttműködésre utalónak tekintették. Az történt tehát, hogy a különböző nemzetiségű és kulturális hátterű embereket egy standard kísérleti szituációba helyezték (pl. fogolydilemma vagy a különbségeket maximalizáló játék), és megnézték, milyen mennyiségben kapnak versengő és együttműködő válaszokat. Ezt az eljárást különösen alkalmasnak találták arra, hogy a kulturális különbségekre rámutasson, hiszen úgy vélték, hogy a nagyon szigorú kísérleti körülmények azonos feltételeket teremtenek a résztvevők számára, tehát a különböző nemzetiségek különböző választendenciái valós kulturális különbségeket tükröznek. Az eredmények azonban nem mutattak különösebb konzisztenciát, s kevéssé feleltek meg az egyes kultúrákkal kapcsolatos előzetes ismereteknek és elvárásoknak.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave