Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A kognitív hierarchia

A tudat ontogenezisében nagy ugrás a másik perspektívájának megértése, a nézőpontváltás képessége. Ezzel a mentális nézőpont, amelyet fentebb a „lélek szemeivel” (mind’s eye) hoztunk összefüggésbe, felszabadítja az elme testhez kötöttségét, és mint ilyen független nézőpont, képes ágensről ágensre vándorolni. A társas életben általában remekül elboldogulunk egy perspektívaváltással, amelynek birtokában megértjük az információkérés és információátadás alapvető szabályát, amely a tudatelméletre épít. Arra, hogy a másik ágens nincs minden információ birtokában, melyek számunkra rendelkezésre állnak, az információ ágensfüggő, relatív, átadható, eltitkolható, és cselekedeteinket meghatározza, motiválja a rendelkezésre álló információ. Életünk során számos olyan szociális versenyhelyzetben találjuk magunkat, amelyben az optimális stratégiához, céljaink eléréséhez számításba kell venni a másik fél ránk vonatkozó tudását is. Ez a reflexív tudat nélkülözhetetlen bizonyos játékokban, versenyhelyzetekben vagy az üzleti életben, ahol a tudat reflexív mélységének megbecsülése elengedhetetlen a célok eléréséhez, a mások eszén való túljáráshoz. Ezt úgy kell elképzelni, mint egy döntési fát két játékos között, ahol a saját döntéseinkre adott válaszokat és az azokra adható válaszainkat elemezzük. Ez a fa hierarchikus, amelynek szintjei összefüggenek az általunk és a másik szereplő által választott lehetséges lépésekkel. Könnyen belátható, hogy egy ilyen fa néhány lépés után óriásira nő, és meghaladja a kapacitásunkat, tehát a felölelhető szintek száma elég alacsony. A megközelítés, amely szerint az emberek racionális (vagy irracionális) döntéseit megalapozó kognitív folyamatok elemzése alapján modellálhatók a társadalmi vagy piaci jelenségek, a kognitív hierarchia elméletén alapul, amely izgalmas ága a viselkedéses közgazdaságtannak és a játékelméletnek. Itt a kognitív hierarchia elméletének csak számunkra érdekes aspektusát tárgyaljuk, nevezetesen, hogy az ilyen döntési fák hierarchiáján mi, emberek milyen szintet képviselünk.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave