Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Modern tipológiák a személyiség-lélektanban

A test–lélek kapcsolatának vizsgálatában fontos mérföldkőnek tekinthető William Herbert Sheldon (1898–1977) 1940-es években kidolgozott úgynevezett szomatotípus elmélete (Sheldon–Stevens–Tucker, 1940). Elképzelése szerint a különböző testalkatú emberek személyiségükben is releváns, jól értelmezhető és interpretálható különbségeket jelenítenek meg, ezáltal össze kívánta kapcsolni a temperamentum fogalmát a fizikai megjelenéssel. Három testalkattípus írtak le a temperamentális jellegzetességek figyelembevételével. Az elsőt endomorf elnevezéssel illették. Az endomorf személy fizikai megjelenésében a kerekded fizikum dominál, ami a széles csípő és keskeny vállak nyomán körte alakot kölcsönöz a személynek. A relatíve nagyobb zsírtömeg és annak eloszlása a testen szintén hozzájárul a fenti testkép megerősítéséhez. Az endomorf személyek (vagy más elnevezéssel a viszcerotóniás alkatúak) jellemzően nyugodtak, toleránsak, kényelmes természetűek és kifejezetten szociábilisak. Szeretik a vidámságot, maguk is igen jó humorérzékkel vannak megáldva, és kifejezetten érzelmesek. Az ektomorf (vagy cerebrotóniás) típusú karaktert keskeny vállak, rövid végtagok, sovány arc és lapos mellkas jellemzi, amit a testen található alacsony zsírarány okoz. Jellemzően tartózkodóak, szociálisan érzékenyek, esetükben nemritkán párosulnak szorongással a társas interakciók. Ugyanakkor jó emberismerők, alaposak, visszahúzódók, és jellemző rájuk a művészi attitűd. A mezomorf (vagy szomatotonikus) testalkat a korábbiakban ismertetett két típus között húzódik meg. Megjelenésük vonzó, izmosak, végtagjaik erősek, testzsírarányuk igen alacsony. Fejük a másik két típushoz képest nagyobb, ami széles mellkassal párosul. Pszichológiai tekintetben jellemző rájuk a kihívások és kalandok keresése, vágynak az újszerű ingerekre és élményekre, amelyek eléréséhez akár a hagyományos normatív viselkedési kereteket is hajlamosak áthágni. Önérvényesítési és versengési attitűd jellemzi őket, amely mögött a hatalom és dominancia megszerzésének és birtoklásának vágya állhat.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave