Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Bevezetés a vonáselméletekbe

Korábban már jeleztük, hogy a vonáselméletek képezik a kortárs személyiség-lélektan – és a hozzá kapcsolódó alkalmazott területek (pl. szervezetpszichológia, klinikai pszichológia) – gerincét, mely fejlemény az elméletek relatíve „fiatal kora” ellenére példátlan sikertörténetnek tekinthető a pszichológia tudományágában. Az alapelképzelés Gordon Allport (1897–1967) nevéhez köthető, és tézisei az alábbiakban foglalhatók össze (Allport, 1927): a vonások a személyiségünk építőkövei (lásd pl. Mirnics, 2006), melyek száma elméletben végtelen is lehet, ám mind az elméletben, mind pedig a gyakorlatban relatíve alacsony meghatározott számú vonás kerül felhasználásra. Viszonylag függetlenek egymástól, ám néhány esetben lehetnek érintkezési pontjaik. Bizonyos mértékű hierarchia megfigyelhető közöttük, amelyet matematikai-statisztikai módszerekkel határoznak meg (pl. faktoranalízis). A vonások továbbá nem értékítéletet és attitűdöket fejeznek ki, hanem a viselkedéses kimenet prediktoraiként jelennek meg. Az állandóságuk relatíve magas (vonáskonzisztencia), ami alapján a személyiségstruktúra a fiatal felnőttkor elérése körül már stabil entitásként kezelhető. A vonások interaktív mintázata alkotja az ember személyiségképét, amely a mindennapi életben markánsan manifesztálódik. Mérésmódszertani tekintetben dimenzionális természetűek, és minden személy jellemezhető minden vonásnak egy bizonyos szintjével. Allport megkülönböztetett úgynevezett kardinális vonásokat (a személy legjellemzőbb, legnyilvánvalóbb magtulajdonságai), centrális vonásokat (a kardinális vonásoknál szűkebb körben megjelenő, a viselkedést általánosan átható jegyek), illetve másodlagos vonásokat (speciális helyzetekben megnyilvánuló jellegzetességek). A fentiek alapján szokás még a vonáselméleteket prediszpozíciós modelleknek is címkézni, ami érzékletesen világít rá a gondolkodási keretrendszer egyik igen fontos jellemzőjére, nevezetesen arra, hogy viselkedésünk előre meghatározott és stabil struktúrákra épül, melyek minden helyzetben rendelkezésre állnak, és áthatják pszichés működéseinket.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave