Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A személyiség kulturális „változékonysága”

A vonáskonzisztencia értelmében a személyiségjegyek hipotetikusan normál eloszlást követő megjelenési valószínűsége a társadalomban relatíve magas fokú stabilitással bír. Természetesen kisebb különbségek megfigyelhetők, ám ezek túlhangsúlyozása gyakran tévútra vezethet. Ismét érdemes idecitálnunk a korábban említett Stanley Milgram engedelmességvizsgálatát (Milgram, 1963), ahol is az elgondolásának alapját az a kérdés képezte, hogy a nemzetiszocialista Német Birodalom bűneit elkövetők – a kor felfogásával konszonáns módon – valóban kollektív módon voltak-e jellemezhetők olyan személyiségjegyekkel, mint a pszichopátia vagy a szadizmus, amely hajlamosította őket az embertelen szörnyűségek elkövetésére. Bár az engedelmességvizsgálat erre a konkrét kérdésre természetesen nem tudott (és valójában nem is kívánt) választ adni, azt az eredmények fényében kijelenthetjük, hogy a személyiségjegyek szerepének és stabilitásának túlbecsülése gyakran vezethet tévútra. Visszatérve az alapvető témánkra, a mi kérdésünk így hangzik: valóban állandó és arányos egy-egy személyiségjegy és típus megjelenése és eloszlása a különböző kultúrákban az időbeli keretektől függetlenül?

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave