Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A személyiség pozitív fejlődése

Amikor Sigmund Freud (1856–1939) arra a kérdésre kereste a választ, hogy milyen az egészséges személy, hogyan tudjuk beazonosítani az adaptív fejlődésmenet során az érett személyiségét elért embert, ezt a nemes egyszerűségű választ adta: az egészséges ember tud dolgozni és szeretni. Ez a két kritérium érzékletesen világít rá, hogy a személyiségfunkcionálás akkor tekinthető adaptívnak, ha 1. képes a célirányos és a társadalom szempontjából is kívánatos viselkedések beindítására és fenntartására, mindezt olyan módon, hogy azt 2. túlnyomórészt szorongásoktól mentes, érzelmileg kiegyensúlyozott, pozitív affektivitású állapot jellemzi. A korábban már említett Allport (1985) is amellett foglal állást, hogy az általa érett személyiségnek nevezett állapot elérendő és el is érhető a személyiség fejlődése által. 7 pontban ismertette az érett személyiség jellemzőit: az ilyen típusú személy 1. képes az élethosszig tartó pozitív változásra, fejlődésre, mindezt többnyire tudatos folyamatok által vezérelten; 2. én-funkciói számos, egymástól relatíve független területen is megnyilvánulhatnak, mind a munkában, mind a hobbikban; 3. képes bensőséges kapcsolatok kialakítására és fenntartására, melyben képes tolerálni az övétől eltérő álláspontokat és elfogadni mások elképzeléseit; 4. érzelmei biztonságosak és stabilak; 5. képes különbséget tenni saját belső és a külvilág ingerei között; 6. metakognitív képességei fejlettek; 7. értékorientációja szilárd, egységes, és koherens életfilozófia jellemzi. Ezek – Allport leírása szerint – akkor valósulhatnak meg, ha a korai egocentrikus, önfókuszú gondolkodásmódról és érzelmi viszonyulásokról fokozatosan nyitunk a külvilág, a társadalom és a kultúra felé – ami szükséges, de nem elégséges feltétel a személyiség érettségének eléréséhez. A személyiség érése és fejlődése hosszú önfejlesztő és önismeretet igénylő folyamat, melynek elemei nem szükségszerűen egy időben jelentkeznek a személynél, hanem adott életesemények, változások és döntések befolyásolhatják őket a személyiség–környezet interakciók során.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave