Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Gyermekkor

A téma legtöbbet vizsgált kérdése a kisgyermekek matematikai képessége. Csupán emlékeztetőül: nagyobb gyerekeknél azt találják, hogy a lányok jobbak a számolási feladatokban, a fiúk viszont jobbak az elméleti matematikai feladatokban. Kisgyermekekkel dolgozva a kognitív pszichológia részletekre bontja a számfogalmat. Kevés tárgy, például 3-4 tárgy esetén ezeket általában halmazként összefüggően reprezentáljuk, nagyobb tárgycsoportnál viszont becsléseket végzünk, azután számlálunk, leképezzük a környezet geometriáját és a tárgybeli, téri viszonyokat. Úgy tűnik, hogy ezekben a matematikai és a számfogalomhoz vezető alapvető képességekben nincsenek a gyerekek között nemi különbségek (Spelke, 2005), de a fejlődési utakban a különbségek már jellegzetesek. 7–10 éves gyerekeknél vizsgálták például, hogy az egész számok vagy a törtszámok leképezése és használata könnyebb-e számukra. Általában igaz, hogy ha a nemektől eltekintünk, akkor a fiatalabbaknál egy logaritmikus típusú mennyiségreprezentáció van, az idősebbeknél pedig lineáris reprezentáció. Van-e itt eltérés a nemek között? Úgy tűnik, hogy a lányok jobbak a törtekkel való feladatokban, vagyis náluk tovább érvényes a logaritmikus reprezentáció, mint a fiúknál. Ezért az egész számos feladatokban a fiúk, a törtszámos feladatokban a lányok a jobbak. A lányok tehát például könnyebben el tudják dönteni, hogy az a jó, ha Józsi a tartozás 2/3-át adja meg, vagy ha a ¾-ét. Úgy tűnik, hogy a fiúk hamarabb térnek át a lineáris reprezentációra. A két nem fejlődési pályája a számok leképezésében 10-12 éves korban meglehetősen eltérő (Thompson–Opfer, 2008). Vagyis a számreprezentáció kialakulásában eltérő fejlődési pályák jellemzők a két nemre. A fiúk ugyan hamarabb térnek át a lineáris reprezentációra, de ez a nemek közti eltérés a későbbiekben eltűnik.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave