Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Vissza a sztereotípiák kérdéséhez

Maccoby és Jacklin (1974), a téma klasszikus kézikönyvszerű feldolgozói fél évszázaddal ezelőtt, a mai politizált egyenlőségi harcokat megelőzően is ismerték már a számos módszertani buktatót a nemek hatásával, illetve a hatások vélt kiegyenlítésével kapcsolatosan. Ha kiegyenlítésre törekednek a minta kialakításában, s utólag mégis találnak nemi eltéréseket, ezt inkább nem közlik. Ha viszont különbséget kerestek, s nem találtak, ezt sem közlik. Néha a korrelációk eltérését a két nemnél (ha az egyik szignifikáns, a másik pedig nem) valódi kapcsolatbeli különbségnek vélik, holott lehetséges, hogy a két korreláció elég közel esik egymáshoz, csak az egyik épp nem éri el a szignifikancia szintjét. Sokszor verbálisan felnagyítják az eredményeket. Például amikor klasszikus fejlődési vizsgálatok kimutatták, hogy a lányok mind fizikai, mind verbális agressziójukban békésebbek, mint a fiúk, mivel a verbálisban kisebb a nemek közti eltérés, az a nézet terjedt el, hogy a lányok verbálisan agresszívebbek. Végül, kettős vak kísérleteket nemigen tudunk szervezni. Ilyenkor sem a vizsgálati személy, sem a kísérletező nem ismeri a másik személy nemét. Ezáltal számos sztereotípia mozgósítódik a vizsgálati helyzetben, s mint az állatkísérletek mutatják, biológiai hatások is vannak. Patkányok például jobban félnek, ha az asszisztens (ember) férfi, mint ha nő. Mára annyival lettünk okosabbak, hogy ezeket a tényezőket nem letagadva, magát a helyzet pszichodinamikáját is kísérleti ellenőrzés tárgyává tesszük.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave