Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A személyiség megismerésének integratív modellje

Jelen kötet 19. fejezetében több személyiség-lélektani elméletet bemutattunk már, megismerhettük a vonáselméleteket és a temperamentumelméleteket egyaránt. A továbbiakban a kultúrák és a személyiség kapcsolatát nem az egyedi, konkrét személyiségelméletek tükrében tekintjük át, hanem inkább madártávlatból szemléljük, a személyiség mcadamsi modellje (McAdams, 2001) alapján ismertetjük. McAdams a személyiség megismerésére vonatkozó hierarchikus modellje szerint az egyén viselkedésének megértése legalább három különböző szinten mehet végbe: 1. A személyiség feltárásának legelső lépcsőfokát az úgynevezett személyiségvonások (traitek) − általános, stabil belső diszpozíciók − megismerése képezi. E személyiségvonások (pl. barátságosság, nyitottság) azáltal biztosítják viselkedésünk következetességét és bejósolhatóságát, hogy a szituáció és az idő múlása ellenére is stabilak maradnak. E vonásszintű megközelítés lehetővé teszi az egyének egymással való összehasonlítását és csoportokba sorolásukat egyaránt. A személyiségvonások a másokkal folytatott társas interakció során könnyen tetten érhetők. 2. Személyiségünk megismerésének második szintjét az úgynevezett karakterisztikus adaptációk képezik. A karakterisztikus adaptációk a szükségleteket, vágyakat, törekvéseket, motivációkat, védekezési stratégiákat és megerősítési mintázatokat foglalják magukban, amelyek a tér, az idő és a szociális szerepek kontextusába ágyazódnak. Amikor a viselkedés megértése az első, azaz a vonások szintjéről a második, vagyis az adaptációk szintjére tolódik el, akkor voltaképpen a struktúra helyett a viselkedés dinamikáját helyezzük a figyelem fókuszába. 3. Végül a személyiség megértésének legmagasabb szintű formáját az úgynevezett integratív élettörténetek képezik. Élettörténetünkbe beleszőjük múltunkat, az itt és most megélt jelenünket és az elővételezett jövőnket, annak érdekében, hogy életünket értelemmel és jelentéssel ruházzuk fel. Ezen élettörténet önmagunk folyamatosan alakuló és fejlődő elbeszélése is egyben. A személyiség megismerésének harmadik szintjét leginkább az identitás élettörténeti modelljei képezik le, illetve a személyiség narratív pszichológiai koncepciói alkotják. A továbbiakban a kultúra személyiségre gyakorolt hatását e három perspektívából vesszük szemügyre.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave